Výroba psí boudy


Pro velký zájem obnovuji starý článek, kde popisuji a přidám výkresy k výrobě psí boudy. Psí boudu jsem vyráběl již před několika lety, ale podle statistik vyhledávání je článek neustále navštěvován. Proto se pokusím článek sepsat znova a přiložím i výkresy. Snad to někomu může pomoct!

Plány a přehled materiálu

Výkresy jsem modeloval a kreslil ve 3d programu Solid Edge. Bouda je určená pro velká plemena psů. Nejmenší pes, se kterým mám zkušenosti, že si v boudě zvykl, je zlatý retríver. Pro menší plemena by se rozměry musely adekvátně zmenšit.

Seznam výkresů:

Výrobní výkres rámu a opláštění

Výrobní výkres střechy

Výkres sestavení

Výrobní výkresy plechových dílů

3d model psí boudy(3d pdf) - nutno uložit na disk a pak zaškrtnout "důvěřovat tomuto dokumentu" - pak je možné rotovat, vypínat prvky atd.

 

 

Vizualizace hotové boudy

Obrázky hotové boudy přímo z prostředí Solid Edge. Jedna z variant je i šikmá střecha. Bohužel od šikmé střechy doposud nemám výkresy tak pokud by byl zájem musel bych je dodělat. 

Začátek výroby

Výrobu jsem zahájil tak, že jsem si nařezal všechny profily trámky 50x50 dle kusovníku, nejprve na podlahu, posléze na stojiny a taktéž na horní rám. Nechal jsme si vystřihnout plechy (3 mm) jako spojení rohů. Profily jsem spojoval vruty (4 mm) a dřevěnými čepy ca 20 mm.

Po dokončení podlahy jsem zhotovil rámy boční, čelní a zadní dal jsem si je zatím bokem a připravil jsme si z osb desky podlahu. Podlahu jsem připravil včetně otvorů na stojky (viz. výkres). Podlahu jsem umístil a podložil si jí například cihlami. Je to z důvodu abych do otvoru 50x50 mm(jediný neotevřený otvor) vsunul a zespod připevnil čepem a kovový vinklíkem stojinu. Pak už bylo možné odsunout podložení, aby podlaha dosedla na své místo. Podlahu jsem v několika místech přišrouboval vruty.

Nyní jsem už mohl připevnit přes čepy a kovové vinklíky boční a čelní rámy.

Montáž vnitřního opláštění

Vnitřní opláštění jsem provedl z OSB desky tloušťky 8 mm. Osvědčila se v tom, že nebyla ani moc slabá, ani moc tlustá. Asi by v případě nutnosti ušetřit, bylo možné použít i tloušťku OSB 6 mm.

Montáž zateplení

K zateplení jsem využil klasický fasádní polystyren tloušťky 50 mm. Možná si říkáte proč takhle tlustý, ale vezměte si, že psa v zimě od teplot někdy i kolem -15° C dělí pouze 8mm dřeva a 13 mm palubek, které rychle promrznou. Zateplení jsem dal i do střechy. Kdo by měl zájem je možné polystyren vložit i do spod, aby nešel chlad od země.

Montáž venkovního opláštění

Venkovní opláštění jsem provedl z běžných obkladových palubek. Je jen na vás, jaké seženete. Já použil rozměr 121x13

Montáž krytiny na střechu

Na konstrukci střechy jsem vruty připevnil pozinkovaný plech. Je dobré použít co nejtenší plech, aby hmotnost byla co nejnižší. Po upevnění je dobré hlavičky vrutů zatřít silikonem, aby nedocházelo k zatékání. Bitumenovou krytinu jsem posléze lepil pouze nahříváním horkovzdušnou pistolí.

Hotová bouda

Hotovou boudu můžete po dokončení natřít nějakým venkovním nátěrem vhodným na dřevo dle libosti a dostupných financí. 

Kdo budete chtít a tento návod a výkresy vám pomůžou, můžete se mě přes email na cokoliv zeptat nebo mě zaslat fotografie vaší boudy dle mých výkresů.

Přeji všem přesnou ruku a psíkovi radost z nové boudy.


2019-03-05 | Jiří Hejda

Copyright © 2023 Jiří Hejda admin

Zpět nahorup